PAPAGAJI FORUM HOME PAGE
July 28, 2014, 08:13:52 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Pre nego što otvorite novu temu pogledajte pravila foruma.

Home   Help Calendar Login Register  
Pages: 1 [2] 3 4 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: smestaj  (Read 29467 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
deejan
Sr. Member

Last Login:April 29, 2011, 10:45:12 PM

« on: December 18, 2006, 06:38:52 PM »

pa da pokrenemo i temu o smestaju !
ovde postavite slike, opisite dimenzije i materijal od koga je napravljen kavez ili volijera...
...sve sto je vezano za smestaj nasih ljubimaca...

« Last Edit: January 13, 2007, 04:48:32 PM by deejan » Logged

Galah
Hero Member

Last Login:September 11, 2009, 05:56:32 AM

Naj ptica? PAPAGAJ!!!

« Reply #16 on: December 21, 2006, 02:31:05 PM »

Upao mi je oko jedan detalj kod Dejanovog kaveza: DASCICA kao polica na kojoj se lepo vidi papagaj.

Nedavno u nekom tekstu, procitala sam da su papagaji jedino u kavezima prinudjeni da non stop stoje/sede na preckama sto se u prirodi ne desava. Naime, oni vole da sede/stoje/hodaju i na ravnom. Ipak najveci deo vremena provode u kavezu pa je zgodno obezbediti im i neku ravnu povrsinu a koja nece biti iskljucivo pod.

Ovaj kao-da-je-moj r.kolins veci deo vremena se zanima na podu kaveza (resetkice) gde igra fudbal sa lopticama i zvoncima. Sad lupam glavu sta bi bilo zgodno da mu stavim a na cemu moze da stoji kada nije na podu ili na jednoj od preckica.
Aleksandra
Hero Member

Last Login:July 10, 2014, 10:35:17 PM

Marcelo & Lili

« Reply #17 on: December 21, 2006, 03:28:08 PM »

Nedavno u nekom tekstu, procitala sam da su papagaji jedino u kavezima prinudjeni da non stop stoje/sede na preckama sto se u prirodi ne desava. Naime, oni vole da sede/stoje/hodaju i na ravnom. Ipak najveci deo vremena provode u kavezu pa je zgodno obezbediti im i neku ravnu povrsinu a koja nece biti iskljucivo pod.

Nisam to znala. Moja Lili u ovom periodu veći deo vremena provodi u kućici (koja naravno ima ravno dno). A kada joj nije zakačena kućica, ona često sedi "u gnezdu" tj. plastičnoj činijici koja je okačena u jednom ćosku kaveza (nije baš ravna, malo je ovalna, ali može da opruži nogu).
A kada su pušteni, oni obično dremaju na baru. Tako da skroz ima smisla to što kažeš.

Samo ne znam kako obezbediti ravnu površinu u kavezu. Dejan ipak ima ogromnu volijeru. Jedino da umesto prečkice stavimo neku dasku.  icon_lol

deejan
Sr. Member

« Reply #18 on: December 21, 2006, 03:51:10 PM »

Nema potrebe stavljti dascice (police) u kavez, dovoljne su precke (stajalice). Ipak ptice koje se drze u kavezima pustaju se da lete po kuci i imaju mogucnost da se krecu po razlicitoj podlozi, dok to nije slucaj sa pticama u volijeri. Postoje dve police kod mene u volijeri i uradjene su od mekanog drveta sto omogucava pticama da je grickaju i da trose kljun i kandze.
Galah
Hero Member

Naj ptica? PAPAGAJ!!!

« Reply #19 on: December 22, 2006, 06:04:24 AM »

Dejane, da ponovim, procitala sam u tekstu o papagajima to sto sam napisala. Sad, niko svaki dan ne pusta ptice toliko sati da bi imale vremena da vezbaju prstice (5,8 ili 10 sati, bilo koliko). Ako su VECINU vremena u kavezu sa preckama, to znaci da NEMAJU IZBOR. Za bolje ne znaju pa onda sta ce, chuche na preckama. Ako ljudi pisu da papagaji VOLE da stoje na ravnom, onda njihova kuca -kavez- treba da ima neko resenje i u tom smislu. Iz tih razloga se i prave 'satorcici' od mekog, cupavog ili nekog drugog materijala koji vise sa krova kaveza, trouglastog su oblika i ptica moze da udje i tu spava, sedi, drema - vec po izboru. Da ne pricam vise, evo malo slika pa pogledajte:

http://images.google.com.au/images?hl=en&q=parrot%20tent&btnG=Google+Search&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wi

http://www.beakapoo.com/ParrotSleepers.html

http://www.nextag.com/bird-tent/search-html

Ovo su samo primeri. Da, ptica moze da bude u kavezu sa jednom preckom a i nema izbora kada je to sve sto ima. I uglavnom kod nas to tako i ide, mozda precka vise eventualno. Medjutim, ocito je da to nije dovoljno.
deejan
Sr. Member

« Reply #20 on: December 22, 2006, 12:16:19 PM »

Znam sta su ti satorcici i oni su za igru tj. zanimacija za pticu. Ptica koja se drzi u kavezu mora da se pusta svaki dan da izlazi iz njega da leti i da se krece (minimum par sati). Ako vec ne moze to da se omoguci onda ptica mora da ima veci kavez u kome ce leteti i u kome ima dovoljno raznovrsnih igracaka. Ptica koja ima mogucnost da leti svaki dan bice u boljoj kondiciji i samim tim i zdravija i srecnija. Isto tako moraju se omoguciti raznovrsne stajalice i po obliku i po materijalu zbog prstiju ....
Aleksandra
Hero Member

Last Login:July 10, 2014, 10:35:17 PM

Marcelo & Lili

« Reply #21 on: December 23, 2006, 02:53:35 PM »

Znam sta su ti satorcici i oni su za igru tj. zanimacija za pticu. Ptica koja se drzi u kavezu mora da se pusta svaki dan da izlazi iz njega da leti i da se krece (minimum par sati). Ako vec ne moze to da se omoguci onda ptica mora da ima veci kavez u kome ce leteti i u kome ima dovoljno raznovrsnih igracaka. Ptica koja ima mogucnost da leti svaki dan bice u boljoj kondiciji i samim tim i zdravija i srecnija. Isto tako moraju se omoguciti raznovrsne stajalice i po obliku i po materijalu zbog prstiju ....

Joj, Dejane, ti ovde pricas o idealnim uslovima. Da se ne lazemo, retko ko moze da omoguci to svojoj ptici. Ja prva ne stignem da ih pustim svaki dan po nekoliko sati. A seti se da ima ptica koje skoro nikada ne izlaze iz kaveza. Tuzno je to. icon_frown

Bas sam juce procitala na nekom sajtu. Parafraziracu. "Zapamtite, koliko god da lep stan imate, i vi cesto pozelite da izadjete iz njega. Isto tako je i sa vasom pticom." icon_smile
I to je suva istina. Ali, obaveze nam cesto to ne dozvoljavaju. Ja bih najvise volela da su oni stalno pusteni, ali sta cu kad je Lili stetocina, i mora da ima konstantni nadzor!

Galah
Hero Member

Naj ptica? PAPAGAJ!!!

« Reply #22 on: December 26, 2006, 01:05:18 AM »

Postoji jos jedna istina koju sam negde procitala. Rekli su, povodom zivota papagaja u kavezu a da se ptica ne pusta redovno, nesto ovako: kako bi se vi osecali da stalno budete zatvoreni u kupatilu? Ja dodajem, ili u spajzu, treba imati na umu najmanju prostoriju u stanu/kuci i, to je to.
Stronger
New member
*

Last Login:March 18, 2008, 06:05:41 PM

« Reply #23 on: January 06, 2007, 08:23:12 PM »

Sta mislite o vom kavezu?
deejan
Sr. Member

« Reply #24 on: January 06, 2007, 08:49:20 PM »

eusa_think koje su dimenzije ?
Stronger
New member
*

« Reply #25 on: January 07, 2007, 02:04:20 PM »

Sto se tice kaveza dimenzije su ove:duzina 67cm,sirina 35cm,visina 77 cm.A postolje je visoko 66 cm,a siroko 57.Znaci ceo kavez,sa postoljem je visok 143cm.Da li mozda poznajes nekoga ko radi plastifikaciju kaveza?Ponovo je farban.
deejan
Sr. Member

« Reply #26 on: January 07, 2007, 03:12:14 PM »

Samo da je malo siri, bar za nekih 15 cm. Za plastifikaciju ne znam, zasto pitas za plastifikaciju kad je kavez ponovo ofarban. Plastifikacija se radi da ne bi morao da farbas kavez ali ona se radi na cist i ociscen materijal !
Stronger
New member
*

« Reply #27 on: January 07, 2007, 03:21:58 PM »

Kavez je ofarban sprejom.Da li to znaci da papagaj (Aleksandar) nece da oguli farbu?
deejan
Sr. Member

« Reply #28 on: January 07, 2007, 04:22:44 PM »

eusa_naughty te farbe nisu bezbedne za ptice a i to ti nije garancija da nece oguliti farbu. Zaboravio sam koje farbe su bezbedne za ptice, videcu da saznam ovih dana pa cu ti javiti. Nemoj eksperimentisati sa takvim stvarima pre nego sto se detaljno raspitas da li su bezbedne ili ne. U reviji Zov ima jedan clanak o nesrecnom slucaju u vezi farbi. Posto se ne secam u kom je to broju pisalo ukratko cu ti prepricati. Covek je imao neke retke golubove, mislim da imamo jedan par tih golubova kod nas u zoloskom vrtu. Na sve nacine je pokusavao da im obezbedi adekvatne uslove za zivot i za razmnozavanje. Kad je bila zima stavio ih je u zatvoren prostor i uzeo je kvarcnu grejalicu da ih greje. Grejalica je bila nova! Posle nekog vremena kad je ukljucio grejalicu otisao je da obidje ptice i nazalost nije bio lep prizor, skoro svi golubovi su bili otrovani od isparenja farbe a ostatak prezivelih su bili osamuceni i prevrtali se...
Ni njima nije bilo spasa ! Sam vlasnik je osetio nekakav miris i otezano je disao iako je u toj prostoriji bio nepunih 10-ak minuta.
deejan
Sr. Member

« Reply #29 on: January 07, 2007, 04:36:47 PM »

Sa ovim sto sam napisao ne zelim da bilo koga zaplasim, uspanicim ili kako god da to nazovemo. Namera mi je bila da jos jednom podsetim vlasnike da pre bilo kakve inovacije oko kaveza, da se  detaljno informisu o materijalu i njegovi karakteristikama da ne bi imali ne zeljene posledice!
mariana
Hero Member

Last Login:October 05, 2011, 07:37:22 PM

« Reply #30 on: January 07, 2007, 05:33:54 PM »

naravno!!
znam da farbe koje u sebi sadrze olovo nisu nikako dobre.mada se sad po novim standardima ne ubacuje olovo u  farbu, ali ipak slazem sesa Dejanom da treba voditi racuna nikad se ne zna.

Pages: 1 [2] 3 4 ... 19   Go Up
  Print  

Jump to: